Brauciens uz Lietuvu

Brauciens uz Lietuvu

Pagājušā gadā, kad mēs pacientu vecāki bijām ciemos Lietuvā pie Lietuvas cistiskās fibrozes biedrības, iepazināmies ar biedrības priekšsēdētāji Liānu Kazlauskieni. Mums izveidojās labas attiecības un Liāna mums palīdzēja ar padomiem, kā labāk uzsākt Latvijas cistiskās fibrozes biedrības darbību. Nu jau gandrīz gadu mēs darbojamies, kā Latvijas cistiskās fibrozes biedrība un esam daudz ko sasnieguši. Š.g. sākumā mēģinājām sarunāt lai mūsu BKUS ārsti, kuri nodarbojās ar CF ārstēšanu, aizbrauktu pieredzes apmaiņā uz LT. Viss tika sarunāts uz 8.februāri.

Ļoti liels paldies Bērnu slimību klīnikas vadītājai Profesorei Dacei Gardovskai, kura mūs atbalstīja, un palīdzēja sakārtot jautājumus, lai ārsti varētu doties uz Lietuvu.

Uz Lietuvu braucām kopā ar Doc.Viju Švābi un ārstu bērnu pneimonoloģe  Elīnu Aleksejevu , tie ir ārsti, kuri Latvijā nodarbojas ar CF pacientu ārstēšanu.

Lai brauciens izdotos, mūs atbalstīja, kāda liela farmācijas kompānija (Liels paldies viņiem).

Lietuvā mēs bijā divos CF centros. Kauņā un Viļņā. Kauņā ir izveidoti divi atsevišķi korpusi, kur ārstē slimos bērnus līdz 18 g.v. un atsevišķi pieaugušos pacientus. Savukārt Viļņā ārstē tikai bērnus līdz 18 gadiem.

Mūs uzņēma ļoti sirsnīgi un laipni. Iepazīstināja ar palātām, reanimācijas nodaļu, ārstu kabinetiem, fizioterapijas kabinetiem, diagnostikas iespējām. Tikāmies arī ar CF pacientiem. Tikāmies ar ārstiem , kuri atbildēja uz visiem interesējošiem jautājumiem un iepazīstināja ar ārstēšanās vadlīnijām, sākot ar diagnostiku un beidzot ar rehabilitāciju.  Kauņas CF centrā pat tiek veikti zinātniski pētījumi, tur ir ļoti augstas klases aparatūra.

Lietuvā jau 6 gadus pastāv iespēja veikt plaušu pārstādīšanas operāciju, pagaidām vēl pastāv problēmas sameklēt donorus.

Dienas beigās mēs bijām Viļņas CF klīnikā, kur mūs laipni sagaidīja daktere Violeta Radžiūniene. Tā pat kā Kauņā, arī tur viss ir jauks uz mājīgs. Katram CF pacientam ir pieejama atsevišķa palāta. Bērna vecāki var atrasties blakus bērnam 24 stundas diennaktī. Ir speciāla daudz kaloriju ēdienkarte ar ēdināšanu pacientiem līdz 6 reizēm diennaktī. Vecāki kuri paliek kopā ar bērnu, tiek nodrošināti ar ēdienreizēm. Viss tiek apmaksāts no valsts līdzekļiem. Visi apstākļi maksimāli pietuvināti Eiropas savienības standartiem CF pacientu ārstēšanā.

Vakarpusē jau esot viesnīcā, mums vēl turpinājās neoficiālas  sarunas ar ārstiem , kuri brīvprātīgi bija palikuši arī pēc darba dienas beigām. Tā var rakstīt un rakstīt, jo pozitīvi iespaidi tiešām bija daudz no šī brauciena. Mums Latvijā vēl ir pie kā strādāt, lai nodrošinātu tādus apstākļus mūsu pacientiem, un mēs varētu cīnīties ar šo slimību kopējā komandā. Ļoti labi, ka to visu savām acīm redzēja arī Mūsu Latvijas ārsti, kas ceram nodos to visu kolēģiem Latvijā un izstāstīs redzēto no sava profesionāla skatu punkta.

Vēlreiz izsakām lielo lielu paldies BKUS vadībai un ārstiem par iespēju aizbraukt uz Lietuvu, kā arī farmācijas kompānijai par finansiālo atbalstu.

Un liels paldies Lietuvas cistiskās fibrozes biedrības priekšsēdētājai Liānai Kazlauskienei par laipno uzņemšanu.

Ar cieņu, Latvijas cisitiskās fibrozes biedrības priekšsēdētāja Alla Beļinska.